Richard Sulík ako predseda liberálnej strany Sloboda a Solidarita a zástupca Slovenska v Európskom parlamente (EP) zhodnotil včerajšie dlho očakávané vystúpenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona pred európskymi poslancami. Podľa Sulíka je Macron “mladou dynamickou nádejou pre novú Európu,” napriek tomu však najnovšie vystúpenie Macrona bolo sklamaním.

“Priznám sa, že som Macrona trocha podcenil v jeho odvahe robiť reformy doma. Mnoho jeho zmien, napríklad reforma zákonníka práce, alebo upratovanie v štátnych železniciach mi je vyslovene sympatických,” uviedol Sulík, ktoré sa páči aj nebojácnosť francúzskeho prezidenta voči častým protestom a štrajkom.

Lídra slovenskej liberálnej strany SaS prekvapilo, že Macron na pôde Európskeho parlamentu prezentoval iné myšlienky. “O reformách ani slovo, za to chce dokončiť hospodársku a menovú úniu a to tak, že chce rozvíjať solidaritu vo vnútri menovej únie. V preklade ide o ručenie všetkých za všetkých,” vysvetlil Richard Sulík, podľa ktorého sa tak podporuje nezodpovedné hospodárenie niektorých krajín. “Tento prístup spôsobil únii doteraz množstvo problémov.”

Sulík povedal, že Macron ako socialista nikdy nemá núdzu o nové dane, v poslednom prejave v europarlamente navrhol zavedenie digitálnej dane. “Je jedno ako to bude v konečnom dôsledku vyzerať. Ide o vyťahovanie Ďalších peňazí z vreciek daňových poplatníkov, ktoré následne prerozdelia politici a budú sa hrať na pánov bohov.”

Za najnebezpečnejšie označil predstavy francúzskeho prezidenta v oblasti migrácie. “Dožaduje sa európskej zvrchovanosti, aby mohlo dôjsť k spoločnej azylovej politike a k presídlovaniu,” uviedol Sulík a zároveň tieto snahy označil za ohrozenie našej kultúry. “Stačí sa pozrieť napríklad na Francúzsko. Bude veľmi ťažké sa takémuto prílevu ubrániť. Predpokladám, že bude tlak na členské krajiny, ktoré odmietajú spoločné kvóty a presídlovanie.”

Niektoré vyhlásenia Macrona dokonca slovenského europoslanca pobavili. “Povedal, že ej potrebné odkloniť sa od národných egoizmov. To hovorí človek, ktorý aktuálne pretláča smernicu o vyslaných pracovníkoch, ktorá má zabezpečiť, aby východoeurópsky pracovníci nemohli konkurovať tým francúzskym. Hovorí to prezident krajiny, ktorá roky blokuje akékoľvek zmysluplné zmeny v oblasti agrodotácií a takisto práve kvôli národným egoizmom blokuje zlúčenie dvoch sídiel Európskeho parlamentu do jedného, čo by mohlo ušetriť daňovníkom vyše sto miliónov eur,” uzavrel Sulík.

  Matteo Salvini chce předčasné volby. A co pak?

(JRu, hlavnespravy.sk)

Komentáře