Ruských turistů přijede na Kypr na 800 tisíc a přibližně 40 tisíc hodně bohatých Rusů trvale na Kypru žije a stačili zde založit svou politickou stranu.

Rusové žijí převážně na pobřežní části Kypru ve městě Limassol.  Své peníze utrácejí nebo „ukládají“ do kožešin a šperků.

Limassol, který se nachází na jižním pobřeží Kypru, se stal takovou  „malou“ Moskva :. Žije zde na území Kyperské republiky  trvale 40 tisíc občanů z Ruska a z bývalých sovětských republik.  Více než 800 tisíc ruských turistů přijede každé léto a „zaplaví“ řeckou část Kypru. Dříve většinu zahraničních turistů tvořili Britové. Zůstalo zde ještě pár irských barů obklopených ruskými cestovními kancelářemi, realitními kancelářemi a restauracemi.

Rusové se sem stěhují od roku 1992, po změně politického sytému v Rusku. Vývěsní tabule v obchodech a institucích jsou dvojjazyčné, v ruštině a angličtině.

„Ekonomika Limassolu je na nich závislá. Díky Bohu, že jsou tady,“ říká majitel obchodu. Dříve byli  nejlepší klienti Britové, ale nyní se to nedá srovnávat. Utratí mnohem méně než Rusové. “

Několik set metrů od obchodů se nachází prodejna „Ruský trh“, kde si můžete koupit nejen pohanku, smetanu, vodku, ruskou čokoládu, ale i panenky.

„Žiju tady deset let a ještě jsem nikdy neviděl jejich počet klesat,“ pokračuje obchodník.

Kypr se obává, že Rusko může narušit sjednocení ostrova

Nicméně, návštěvníky ze severu na ostrov ve Středozemním moři neláká jen slunce a moře: je to také pro ně „bezpečné místo pro uložení investic a zadní dveře do Evropy“. Od roku 2013, Kypr, který je součástí EU, se rozhodl okamžitě udělit občanství jakékoli osobě, která vloží  2 miliony do ekonomiky Kypru. Této nabídky využilo nejméně 3336 lidí, přičemž třetina z nich byla v loňském roce.

  Právě teď: Maskovaní lupiči propadli kavárnu v Německu

Kypr před dvěma lety přijal zákony, které poskytují značné výhody pro cizince i bez povolení k pobytu, ale musíte se zaregistrovat  na ostrově jako daňový rezident.

Kypr dodržuje zákony a principy Velké Británie, což je dobré pro firmy a investory. Kypr je zpět na světové mapě daňových poradců. Tak proč se nyní těhovat do Monte Carla? “

Na konci května minulého roku Rusové kteří jsou státním občany Kypru, založili stranu „I – občan“.  Předsedou strany byl zvolen Alexander Volobjev – podnikatel, restauratér a držitel rozhlasové licence pro  vysílání v ruštině.  Dnes se jeho strana připravuje na nadcházející volby do Evropského parlamentu.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

 

Komentáře