Ti, kteří očekávali, že v první řadě uvidí Rusko, byli zklamáni. Tři hlavní porušovatelé byly Itálie, Francie a Spojené státy. Ruští sportovci získali pouze šesté místo a i o něj se podělili s Indií, napsal poněkud šokován autor článku.

V posledních letech se Rusko kritizovalo nejen za ukrajinský a syrský konflikt, za různé manipulace a otravě bývalého špióna Sergeje Skripala, ale také systematické dopování, napsal Telepolis. V roce 2016 byla Moskva obviněna z vytvoření „státního systému na distribuci zakázaných látek“, stejně jako manipulací se vzorky. Mnoho sportovců bylo diskvalifikováno a na olympijských hrách v Jižní Koreji působil ruský tým pod neutrální vlajkou.

Ale na pozadí nedávné zprávy Světové antidopingové agentury WADA tato obvinění vypadají „groteskně“, uvedl autor článku. Dokument obsahuje statistiky o dopingu v roce 2016. Někteří, po přečtení zpráv v médiích, mohli předpokládat, že na prvním místě bude samozřejmě Rusko. A budou zklamáni. Zdá se tedy, že právě proto nebyla zprávě v Německu věnována příliš široká pozornost, poukázal autor.

Dokument uvádí, že v roce 2016 bylo zaznamenáno 1595 potvrzených dopingových porušení. Mezi viníky byli sportovci ze 117 zemí, ve 122 různých sportech. A převážná většina z porušovatelů (79%) jsou muži. S patřičným odstupem 147 porušení na seznamu vede Itálie. Na druhém místě Francie (86 porušení). Spojené státy jsou na třetím místě (76). Poté následuje Austrálie a Belgie. A pouze o šesté místo se dělí Rusko a Indie. Každá země má 66 porušení, napsaly noviny s údivem.

Ovšem každý, kdo prožil skandalizaci Ruska ohledně dopingu a požadavku (nakonec splněného), aby ruští sportovci za trest nemohli vystupovat za Rusko s jeho vlajkou, si musí logicky položit otázku: Proč taková skandalizace a trest nepostihly právě Itálii, Francii, USA, Austrálii a také Belgii?

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře