Konya je známá jako nejvíce kulturně konzervativní město Turecka. V loňských březnových místních volbách získala islámská strana pro spravedlnost a rozvoj (AKP) více než 70 procent hlasů.

„Neberte si Židy a křesťany za spojence. Ve skutečnosti jsou spojenci jeden druhého. A kdokoli je mezi vámi spojencem – pak je skutečně jedním z nich. Alláh ve skutečnosti nevede lidi, kteří se dopustili zločinů, “říkají plakáty a citují Koránskou kapitolu pět, verš 51.

Na straně koránské citace je kříž a Davidova hvězda s krvavými skvrnami.

Předpokládá se, že plakáty byly vytvořeny islamistickými organizacemi. Pod koránovým veršem jsou loga AGD a MGV, dvou organizací, které jsou spojeny s islamistickou Saadet Partisi (Felicity Party) – stranou, která patří k notoricky známému hnutí Millî Görüş, hlásí SCEPTR.

Millî Görüş byl označen za jednu z „předních tureckých diasporálních organizací v Evropě“ a byl také označen za největší islámskou organizaci působící na Západě.

Billboardy byly nakonec po rozsáhlém pobouření odstraněny.

Mluvčí města uvedl, že správa AKP v obci nebyla zodpovědná za obsah plakátů.

Garo Paylan, zástupce strany HDP – strana zastupuje Kurdy a další náboženské menšiny v Turecku – uvedl, že tuto otázku předloží tureckému parlamentu.

(Voice, foto: DW)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]