Covidem-19 nakaženi dobrovolníci mají pomoct k vývoji léků i vakcíny

Cílem je, aby vědci mohli zkoumat dopady nemoci a urychlit tak vývoj vakcíny. Podle nich půjde o první studii svého druhu na světě.

Vědci zatím hledají dobrovolníky ve věku 18 až 30 let, v dobrém zdravotním stavu a bez rizikových faktorů. V první etapě infikují dobrovolníky virem SARS-CoV2 a budou zkoumat, jaké je minimální množství látky, které u pacientů vyvolá příznaky koronaviru. Do studie by se měly zapojit desítky nebo stovky dobrovolníků.

„Naší prioritou číslo jedna je bezpečnost dobrovolníků,“ uvedl Chris Chiu z oddělení infekčních nemocí na ICL. Britská vláda je podle informací zveřejněných agenturou AP připravena do projektu investovat 33,6 milionu liber (1,014 miliardy korun).

K experimentům s vakcínou na lidech záměrně vystavených infekci koronaviru se již v květnu vyjádřila Světová zdravotnická organizace (WHO). Myslí si, že dobře koncipovaná studie tohoto typu mohla být přínosná při testování vakcíny, protože poznatky z testů na zvířatech nejsou plně přenositelné na lidi.

Odpůrci tohoto kontroverzního přístupu studii ale považují za riskantní, zastánci si naopak slibují rychlejší výsledky, než přináší standardní výzkum.

(SCa)

Přejít nahoru