Kim varuje, že Severní Korea čelí hladomoru podobnému krizi z 90. let, která si vyžádala smrt milionů lidí

Na projevu na stranické konferenci minulý čtvrtek Kim uvedl, že občané by se měli připravit na těžké časy. Tvrdil, že země čelila své „nejhorší“ situaci z důvodu přírodních katastrof, které loni v létě zdevastovaly zemědělskou půdu, pandemie Covid a sankce vedené USA. Severokorejský silák vyzval úředníky, aby „vedli další, obtížnější„ těžký pochod “, aby naši občané i trochu ulevili od těchto obtíží“.

0
326

„Náročný pochod“ je odkazem na období v 90. letech po pádu Sovětského svazu, kdy se zemí zmocnil hladomor.

V té době byl stalinistický stát závislý na zásadní pomoci Moskvě, která byla zbaven, když se rozpadl Sovětský svaz.

Ačkoli přesný počet lidí, kteří zemřeli během 90. let hladomoru, stále není znám, mnozí odborníci se domnívají, že zahynuly přibližně tři miliony lidí.

Severokorejský analytik pro zprávy společnosti NK uvedl: „Není neobvyklé, že Kim Čong-un hovoří o obtížích a strádáních, ale tentokrát je jazyk docela drsný a to je jiné.

„Například loni v říjnu přednesl projev, ve kterém uvedl, že on sám nepřinesl dostatek změn.

„Ale výslovné zmínky o tom, že se rozhodl uskutečnit nový náročný pochod, není něco, co předtím řekl.“

Minulý měsíc OSN varovala před „vážnou potravinovou krizí“, která již způsobovala podvýživu a hlad. Píše portál Express.co.uk.

Tomás Ojea Quintana, zvláštní zpravodaj OSN pro severokorejská lidská práva, uvedl: „Byly hlášeny úmrtí vyhladověním, stejně jako nárůst počtu dětí a starších lidí, kteří se uchýlili k žebrání, protože rodiny nejsou schopny je podporovat.“