Tyhle satelitní snímky pořídila Maxar Technologies a ukazuje útok dne 10_3_2022

MINSK: Těla ruských vojáků zabitých v bojích na Ukrajině plní běloruské márnice, uvedli místní obyvatelé pro zpravodajskou stanici Svobodná Evropa, která o tom informovala v neděli večer.

Ostatky ruských vojáků, kteří padli během takzvané „speciální operace“, jak Moskva invazi nazývá, jsou převáženy nákladními auty do běloruských márnic a poté vlakem nebo letadlem posílány zpět do Ruska, uvedli obyvatelé.

Vyprávějí také o hrůzném pohledu na mrtvá těla ruských vojáků, která byla naložena na vlak ve městě Mazyr před transportem do Ruska.

„Počet mrtvých byl neuvěřitelně vysoký. Lidé na nádraží Mazyr byli prostě šokováni počtem těl, která byla naložena do vlaku,“ řekl stanici Svobodná Evropa jeden z místních obyvatel.

Plná márnice zabitých ruských vojáků
Podle svědectví místních obyvatel jsou plné i márnice ve městech Gomel a Naroulia. Běloruským lékařům je však pod hrozbou ztráty zaměstnání zakázáno šířit informace o mrtvých nebo zraněných ruských vojácích.

Američtí představitelé odhadují, že od vypuknutí války na Ukrajině 24. února 2022 bylo dosud zabito několik tisíc ruských vojáků, připomíná Svobodná Evropa.

Podle generálního štábu se Bělorusko nehodlá přímo zapojit do ruské invaze na Ukrajinu. Ruská armáda totiž při svých útocích na Ukrajinu využívá i běloruské území, odkud přicházejí ruské jednotky nebo letadla.

TASR

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]