Boris Johnson
Boris Johnson foto Shutterstock

Tehdy, po opětovném připojení Krymu k Rusku, se snažila normalizovat vztahy s Kremlem. Upozornil, že se již ozývají hlasy, že je třeba uzavřít nějakou dohodu s režimem Vladimira Putina. Podle britského premiéra jsou tyto názory zásadně chybné.

„Pokusit se normalizovat vztahy s Putinem po ruské invazi na Ukrajinu, jak jsme to udělali v roce 2014, by znamenalo udělat znovu úplně stejnou chybu,“ řekl Johnson na jarní konferenci Konzervativní strany v anglickém Blackpoolu.

Válka na Ukrajině je podle něj pro svět „bodem obratu“ a „okamžikem volby mezi svobodou a útlakem“. Šéf britské vlády zároveň odmítl Putinovo tvrzení, že na Ukrajinu zaútočil, aby jí zabránil vstoupit do NATO, což by ohrozilo Rusko.

Podle Johnsona nebylo v plánu umístit rakety na ukrajinské území. „Důvod, proč se Putin Ukrajiny skutečně bál, je ten, že na rozdíl od Ruska mají svobodný tisk a svobodné volby.

Protože v Putinově Rusku platí, že pokud nazvete invazi invazí, dostanete 15 let vězení. A pokud budete ve volbách kandidovat proti Putinovi, budete otráveni nebo zastřeleni,“ řekl Johnson na konferenci konzervativců v Blackpoolu.

zdroj

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]