V těchto lesích mizí lidé beze stopy za záhadných okolností již desítky let

Bermudský trojuholník medzi Portorikom, Bermudami a Floridou je miesto opradené mnohými príbehmi. Kým o tom Bermudskom existuje niekoľko zmiznutia vysvetľujúcich teórií, o tom Tribečskom žiadna. Názov Tribečský trojuholník síce vznikol ako napodobenina toho atlantického, no zmiznutia medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym sú skutočnou realitou posledného storočia. V Tribečských lesoch miznú ľudia bez stopy a ostávajú po nich len príbehy.

Prvý prípad zmiznutia

Prvý kontroverzný prípad zmiznutia v Tribečských lesoch pochádza z roku 1929. Truhlicu záhad vtedy otvoril istý Adam S., miestny lesník, ktorý Tribeč poznal ako svoje vlastné nohy. Z rannej novembrovej obchádzky lesom sa však do svojej chaty už nikdy nevrátil. O lesníkovi už nikdy nikto nepočul a ani trojmesačné pátranie nepomohlo záhadu vyriešiť. Vo vtedajších nitrianskych novinách sa objavila len krátka správa o podivnom zmiznutí lesníka, dnes však o tomto prípade nevie nikto nič a informácie o ňom nenájdete ani v kronike obci Veľké Uherce, odkiaľ lesník pochádzal.

Zmiznuté dievča a robotník

Netrvalo dlho a po tajomnom lesníkovi začali v Tribečských lesoch miznúť ďalší ľudia. Asi rok po Adamovi S., zmizla iba 18-ročná Mária Š., ktorá si cestu za rodinou z Mankoviec do Zlatna skrátila cez les. Rodina však už dievča nikdy nevidela. Pátranie, do ktorého sa tentokrát zapojili i dobrovoľníci, neviedlo k ničomu. Správa o podivnom zmiznutí sa objavila i v bratislavských novinách.

O štyri roky neskôr prišla ďalšia záhada. Zmiznutie robotníka Jána M., ktorý pracoval v kameňolome neďaleko obce Žirany. Tajomné zmiznutie robotníka nájdete aj na nitrianskej matrike. Jeho bývalá manželka totiž po ôsmich rokoch od Jánovho zmiznutia požiadala úrady, aby ho oficiálne vyhlásili za mŕtveho.

Muž, ktorý sa v lesoch zbláznil

V poradí štvrtí prípad zmiznutia v Tribečských lesoch sa od ostatných odlišuje. Pracovník Baťových závodov vo vtedajších Baťovanoch, Walter F., síce bez stopy zmizol podobne ako ľudia z predchádzajúcich príbehov, no asi o pol roka neskôr ho úplnou náhodou našli živého v lesoch neďaleko Zlatých Moraviec. Walter bol v bezvedomí a s početnými popáleninami prevezený do nemocnice. Nikdy však záhadu svojho zmiznutia neobjasnil. Stratil totiž pamäť a z podivného zážitku sa už nikdy nespamätal. Zvyšok svojho života prežil v ústave pre duševne chorých v Žiline.

Žiadne zmiznutia, ale nálezy

Medzi tajomstvá Tribečských lesov nepatria len podivné zmiznutia ľudí. Ďalší prípad z jari 1954 je totiž tentokrát nálezom tela, ktorému dodnes chýba identita i príčina smrti. Incident sa odohral neďaleko obce Oponice. Telo asi tridsaťročného muža sa nikdy nepodarilo identifikovať a lekári rovnako nepoznali ani príčinu smrti. Úrady nakoniec muža označili za cudzinca zo Západu a celý prípad „zamietli pod koberec“.

O viac ako desať rokov neskôr v roku 1966 zažili Tribečské lesy ďalší podivný nález. Tentokrát nešlo o telo, ale o osobné auto s bratislavskou ŠPZ. Polícii sa podarilo zistiť, že auto patrí manželom Belanovyčovcom. Celému prípadu však znovu chýba príbeh. To, kde a kedy manželia zmizli, sa nikdy nepodarilo objasniť. Manželov sa nepodarilo vypátrať v celom Československu, a to ani po požiadaní verejnosti o pomoc prostredníctvom televíznych obrazoviek.

Posledné zmiznutia

Predposledným záhadným prípadom je zmiznutie Antonína T. Starý pán žil na okraji obce Skýcov a mnohí ho označovali za „čudáka“. Antonín mal údajne v obľube dlhé prechádzky v prírode a práve jedna z nich sa mu pravdepodobne stala osudnou. Polícia totiž v jeho dome nenašla žiadne známky násilia či vniknutia, ktoré by svedčili o trestnom čine. Napriek tomu o mužovi po zmiznutí v roku 1980 už nikto nepočul a jeho telo sa nikdy nenašlo.

Zatiaľ posledný prípad nevysvetleného zmiznutia pochádza z roku 1995. Policajná hliadka vtedy na ceste z obce Skýcov uprostred lesa našla odparkované nezamknuté auto. V aute sa nachádzali doklady istého Jána Šalu a hotovosť v rôznych menách, ktorá v prepočte prevyšovala 1 milión vtedajších slovenských korún. Polícia v aute nenašla žiadne dôkazy trestného činu a nepodarilo sa jej záhadu vysvetliť ani počas vyšetrovania. Ján Šala je dodnes na zozname medzinárodne hľadaných osôb a zatiaľ poslednou záhadou Tribečských lesov.

Netvrdíme, že udalosti, ktoré sa za posledných 100 rokov odohrali v lesoch pohoria Tribeč, zapríčinili nejaké nadprirodzené či temné sily. Frekvencia nevysvetlených zmiznutí a nálezov je však prinajmenšom zaujímavou zhodou náhod, ktoré si už každý z vás môže opradiť takým množstvom tajomna, ako sám uzná za vhodné.

(KPa, skn.cz, Foto: skn.cz)

Přejít nahoru